menu

důležité milníky, biografie, sestava

táborské death-metalcore skupiny

aktuální sestava

Filip Škobis (Filip) - zpěv
Tomáš Kotrba (Corbow) - baskytara
Jaroslav Kučera (Profesor) - kytara
Tomáš Svoboda  (Tomáš) - kytara
Filip Ambrož (Filip) - bicí

 

důležité milníky

historie

Táborská Kapela F.O.B vznikla na podzim roku 1995 ve složení Hans (zpěv), Jirka "Coach" (kytara), Jirka "Bendis" (kytara), Tom "Corbow" (basa), Márty (bicí). Po personálních změnách kapela vydává na podzim roku 1996 demo "only dead can survive", které je možné stylově zařadit mezi thrash-death-doom. Zpěvu se zde kompletně ujímá Coach.

Pozitivní ohlasy dávají v létě 1997 vzniknout dalšímu demu "fobia", kde kapela opouští doomovou nálepku a prezentuje zde progresívní thrash metal okořeněný deathem. Kapela začíná intenzivně koncertovat a zároveň připravuje další materiál. MC "blame?" (2000) je jakýmsi mezníkem v historii kapely a ukazuje, jakým směrem se kapela bude v budoucnu ubírat. Muzika se opět posunula hodně dopředu, nový styl, nové aranže, nové ambice. Začíná éra schizo blast metalu (tak kapela specifikuje mix death a thrash metalu v jejím podání). Se zpěvem už zde začíná koketovat Corbow. Po vydání "blame?" zesílila koncertní činnost, kapela se účastnila několika miniturné, prestižních letních festivalů a také čtvrtfinálového kola soutěže Rock Made in Gambrinus 2000. Vystoupení na známém slovenském festivalu Jim Beam Rock fest v roce 2000 bylo zaznamenáno a později odvysíláno slovenskou TV Luna (15.9.2001).

Roky 2001 a 2002 jsou ve znamení častého koncertování jak v tuzemsku, tak i v zahraničí. Zpěvu se už kompletně chopil Corbow a Coach se věnuje pouze kytaře. Opětovná účast na letních festivalech a podzimním turné dostává počítadlo koncertů F.O.B. na sklonku roku 2001 přes číslo 100. V roce 2002 je situace obdobná a na sklonku tohoto roku už má skupina hotový repertoár, připravený k natočení nového CD. V březnu 2003 těsně před nahráváním nové nahrávky dochází k personální změně a ze skupiny musí odejít kytarista Coach. Nová nahrávka je již nahrána pouze ve třech.

Debutní CD "Follow The Instructions" vychází v listopadu 2003 u I.F.A. Records. F.O.B. tak pokračuje ve vytyčeném směru a stylu a rozhodně nepřešlapuje na místě. Stylově je nový materiál ještě více schizo a od progresivní energické death metalové linky s replica horloges netradičními postupy pořádá výlety do jiných stylů, jako např. thrash a HC. Nové CD je kromě jiného podpořeno mini turné se skupinami Equirhodont a Agony. Na jaro 2004 se pak připravuje ještě silnější koncertní podpora.

Rok 2004 patří mezi nejúspěšnější, které zatím kapela zažila. Vycházejí pozitivní recenze na debutní album, např. Spark, Payo mag., Rockshock, ale zároveň se daří velmi často koncertovat. Kapela je vybrána do čtvrtfinále soutěže Česká rocková liga 2004 z více než dvou set kapel a postupně prochází až do finále, kde končí na výborném třetím místě. Za rok 2004 kapela odjela 30 koncertů.

Kapele v květnu 2005 opět pod hlavičkou IFA Records vychází druhé album DEFAULT. Vydání je podpořeno koncertním tour po České Republice a vystoupením na prestižních letních rockových festivalech a koncertní smršť pokračuje až do konce roku 2006, kdy začíná vznikat nový materiál na další album.

Na jaře 2007 se začíná odehrávat novodobá historie kapely, když mezi sebe členové přijmou sólového zpěváka Peťu. Je jasné, že se jedná o krok správným směrem a to je potvrzeno i na několika koncertech tento rok odehraných. Po těchto koncertech kapela intenzivně pracuje na novém  materiálu a na podzim nahrává promo CD, určené především pro vlastní potřebu. V prosinci dochází k tragické autonehodě nového zpěváka Peti, který není doposud schopen znovu zpívat a tak je na jeho místo vzat jako stálý host zpěvák Mára. Komponování materiálu na nové CD je ukončeno v létě 2008 a stejně tak nahrávání. "The Dice - Seventh dot for certain victory" vychází v listopadu opět u IFA Records a sklízí první pozitivní ohlasy. Kapela opět pilně koncertuje a připravuje masivní podporu v médiích. K propagaci desky je ještě v témže roce odehráno pár koncertů.  Před vydáním byl také spuštěn webový profil na portálu myspace.com.

Již v lednu 2009 byl natočen klip ke skladbě FROZEN z nové desky, který byl následně umístěn na profilu youtube.com a těší se velké sledovanosti. Klip byl odvysílán několikrát v TV Óčko, v pořadu MADHOUSE. Mediálním úspěchem bylo nasazení a odvysílání klipu FROZEN v České Televizi na kanálu ČT2 v pořadu Pětka v Pomeranči, kde se klip udržel díky hlasování diváků 3 týdny. Kapela v roce 2009 odjela souvislá koncertní vystoupení a bylo odehráno 35 koncertů v Čechách, na Slovensku a v Rakousku. 

Ke sklonku roku 2009 již začíná vznikat nový materiál a jeho komponování pokračuje již hned od začátku roku 2010. V dubnu dochází ke zveřejnění 2 live klipů (songy DICE a TIME) na youtube.com, materiál na klipy byl natočen na letních festivalech 2009. Od ledna kapela nadále koncertuje a propaguje aktuální album "The Dice..." a navíc prověřuje i nový materiál k připravované desce naživo. Od měsíce února se také účastní MANIFEST TOUR, cca 10ti koncertů, které pořádá agentura Metalgate s kapelami LIVEEVIL a ABSTRACT ESSENCE. V létě oznamuje kytarista Bendis nemilou replicas relojes zprávu o jeho budoucím dobrovolném odchodu z kapely a v září na koncertě v Táboře (Žižkův vraždící palcát) završuje své patnáctileté působení v kapele. Kapela již od léta hledá náhradu, kterou se podaří najít v září a novým kytaristou F.O.B je Jarek Kučera – Profesor.Společně se vrhnou na dokončení materiálu pro nové CD Tomorrow´s Fires a to spatřuje světlo světa 9.4. 2011 pod hlavičkou labelu METALGATE. Předtím kapela stihla natočit další klip - Rain of Thoughts, který byl zařazen jako bonus na CD. Rozbíhá se masivní promo kampaň a  koncertní činnost.

Na začátku roku 2012 přichází do kapely posila v podobě kytaristy Daniela a kapela připravuje materiál na další, již pátou, desku. Album "Reap What You Sow" vychází 1.3.2013 netradiční formou, a to jako příloha renomovaného časopisu Spark.
Oproti předchozím počinům jsou na albu v daleko větší míře zastoupeny melodické vokální linky a celkový sound je velmi hutný a moderní. Mix a mastering obstaral v petrohradském studiu Post-Organic Records Leonid Shipelik, známý také svou prací s metal-core kapelou My Autumn. Fanoušci se mohou těšit na Reap What You Sow Tour 2013!

Po dvou letech vychází šesté album „…and the foes have become our masters“. Mix a master byl svěřen do rukou Empire Studios. Kapela se vrací ke svým death metalovým kořenům a materiál je tak o trochu více přímočařejší.replicas de relojes mido